Jak przebiega rozmrażanie rur wodociągowych?
- Szczegóły
Do zamrożenia rur wodociągowych może dojść w wyniku spadku temperatury do poziomu poniżej zera oraz na skutek nieprawidłowego umiejscowienia rur. Jeśli przewody zostały zamontowane poniżej poziomu przemarzania gruntu, to ryzyko zamarzania rur staje się większe. Przyczyną może być także niewłaściwa izolacja rurociągu lub jej brak. Przy rozmrażaniu rur wodociągowych należy uważać, aby nie uszkodzić rurociągu i nie spowodować poważniejszych awarii sieci.
Proces rozmrażania rozpoczyna się zawsze od dokładnej diagnozy – po określeniu przyczyn problemu dobieramy najlepszą technikę rozmrożenia rury. Dysponujemy specjalnym sprzętem, który ułatwia nam to zadanie. Są to elektryczne narzędzia, które generują ciepło i stopniowo stapiają lód. Jest to metoda, która sprawdza się nawet w trudno dostępnych miejscach. Możliwe jest także zastosowanie gorącej wody, którą wprowadza się do zamrożonej rury za pomocą cienkiego wężyka. Po rozmrożeniu rur zawsze sprawdzamy szczelność instalacji.
Na co należy uważać podczas rozmrażana rur?
Kiedy woda w rurach zamarza, lód zwiększa swoją objętość, co prowadzi do zwiększenia ciśnienia w rurach wodociągowych. To może prowadzić do pęknięć rur i poważnych uszkodzeń całego systemu wodociągowego. Tymczasem niezawodne działanie instalacji jest kluczowe w kontekście utrzymania ruchu i zachowania ciągłości pracy zakładu.
Obecnie do budowy wodociągów stosuje się rury plastikowe, które na skutek zamrożenia nie zapadają się, a więc ryzyko poważnych w skutkach awarii jest mniejsze. Niemniej jednak należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza przy opukiwaniu rur w celu odspojenia lodowej powłoki. Należy także unikać stosowania spawarek i opalarek, które mogą spowodować deformacje. Nie należy także odkręcać zaworu głównego wody aż do momentu usunięcia lodowego zatoru.