Konstrukcje stalowe do obiektów przemysłowych
- Szczegóły
Konstrukcje stalowe w obiektach przemysłowych, takich jak hale produkcyjne, to stałe lub mobilne wyposażenie, które musi spełniać restrykcyjne wymogi BHP. W naszym wpisie przyjrzymy się, jakiego rodzaju konstrukcje stalowe i elementy wyposażenia są wykorzystywane w halach produkcyjnych i magazynowych. To przede wszystkim różnego rodzaju regały, zabudowy oraz konstrukcje wsporcze pod maszyny i urządzenia, a także barierki i odbojnice.
Stalowe regały i zabudowy do obiektów przemysłowych
W obiektach przemysłowych potrzebujemy dobrze zorganizowanej przestrzeni do pracy i magazynowania materiałów, półproduktów i gotowych towarów. Do przechowywania świetnie sprawdzają się otwarte regały – wytrzymałe i trwałe konstrukcje stalowe zabezpieczone przed korozją. Regularne, otwarte regały są funkcjonalne, ich obłożenie może być usystematyzowane, rozmieszczone elementy zawsze są na widoku, nie trzeba ich szukać i łatwo po nie sięgnąć. Dotyczy to zarówno niewielkich regałów z półkami w zasięgu ręki, jak i regałów wysokiego składowania obsługiwanych przy pomocy mechanicznego sprzętu.
Obiekt przemysłowy może być podzielony na strefy specjalistycznymi zabudowami, których główne konstrukcje również wykonuje się ze stali. Można na nich montować np. przegrody wykonane z siatek z drutu ocynkowanego powlekanego elastycznym tworzywem PCV.
Konstrukcje wsporcze pod maszyny i urządzenia oraz barierki i odbojnice
Do hal przemysłowych wykonujemy też często konstrukcje wsporcze pod maszyny i urządzenia. To indywidualne zlecenia na zamówienie. Konstrukcje muszą spełniać założenia projektowe i uwzględniać szereg różnych parametrów, jak np. drgania generowane przez sprzęt, który będzie pracował na zbudowanej konstrukcji wsporczej.
Do konstrukcji stalowych wykorzystywanych w halach należy dodać także barierki przemysłowe i odbojnice. Mogą być niepozorne (choć zawsze powinny być wyraźnie widoczne), jednak w wielu miejscach są po prostu niezbędne. To kwestia wspomnianych we wstępie restrykcyjnych wymogów BHP, bezpieczeństwa pracy i też jej właściwej organizacji. W praktyczny sposób ograniczają daną przestrzeń i są jednocześnie oznaczeniem strefy, stanowią zabezpieczenie (np. maszyny przed uderzeniem wózka widłowego).